interaktywne zestawy

By : admin

Żyjemy w nowoczesnym świecie, w którym nowe technologie pojawiają się coraz szybciej. Wiele placówek edukacyjnych staje przed dylematem, co będzie lepszym rozwiązaniem dla swoich wychowanków – pójście z duchem czasu czy nauczanie według wieloletnich, szkolnych tradycji? Czy wyposażenie szkół XXI wieku powinno zawierać interaktywne pomoce naukowe? Jeśli tak, to dla jakiej grupy wiekowej powinny być one skierowane? Czy multimedialne tablice powinny znaleźć się w salach szkolnych w podstawówkach i liceach, czy potrzebują ich także uniwersyteckie sale wykładowe? Warto sprawdzić, jakie korzyści dla uczniów i studentów niosą ze sobą nowoczesne zestawy interaktywne!

Jakie możliwości oferują dzieciom zestawy interaktywne?

Wielu dorosłych zastanawia się, czy nowości w świecie technologii rzeczywiście pomagają dzieciom rozwijać swój potencjał. Jak wszystko dostępne na rynku, interaktywne pomoce naukowe mają zarówno zalety, jak i wady. Kluczową kwestią jest rozeznanie, które cechy przeważają i zdecydowanie, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszych pociech.

Korzyści płynące z pracy z tablicami multimedialnymi

Zestawy interaktywne, zawierające multimedialne tablice oraz projektory, połączone z odpowiednio dobranym notebookiem oferują naukowe doznania, których nie zapewnią uczniom książki. Przede wszystkim pozwalają oglądać ruchome postacie lub litery i słyszeć dźwięki, co dzięki zaangażowaniu większej ilości zmysłów ułatwia dzieciom zrozumienie i zapamiętanie kluczowych zagadnień prezentowanego materiału. Korzystanie z dotykowych tablic multimedialnych przypomina trochę używanie smartfonów lub tabletów, obecnych aktualnie w prawie każdym domu, tylko w większym formacie. Praca z ekranem dotykowym jest więc dla najmłodszych dzieci bardziej naturalna, niż siedzenie w szkolnej ławce i notowanie poleceń nauczyciela. Obecność takiego znajomego elementu w wyposażeniu szkolnej sali może wywrzeć pozytywny wpływ na proces adaptacji do nowej sytuacji. Zestaw interaktywny sprawi, że zapoznawanie się z realiami szkolnymi pierwszaków będzie o wiele łatwiejsze.

Kolejną korzyścią, jaką niesie ze sobą tablica multimedialna w sali szkolnej lub wykładowej jest ułatwienie dzieciom i studentom prowadzenia prezentacji. Jest to umiejętność, którą w XXI wieku szczególnie warto wyćwiczyć. Z tej zalety interaktywnych pomocy naukowych bardziej skorzystają starsze dzieci, uczniowie liceów oraz techników, a także studenci, którzy często potrzebują pomocy wizualnych, aby przedstawić kolegom skomplikowane aspekty swoich badań naukowych.

Z tablicy korzysta jedno dziecko na raz – czy to nie spowolni lekcji?

Rzeczywiście, przy jednej tablicy może stać jeden, maksymalnie dwoje uczniów. W przypadku tradycyjnych zeszytów ćwiczeń wszyscy mogą pracować równolegle. Tablica multimedialna umożliwia jednak pracę grupową w pełniejszej wersji, niż zeszyt ćwiczeń. Dzieci mogą oglądać na bieżąco swoje wyniki, podpowiadać sobie i wspierać się nawzajem. Wyćwiczenie takich umiejętności miękkich, nawet kosztem braku czasu na dodatkowe, papierowe ćwiczenia, będzie skutkować umocnieniem poczucia własnej wartości w grupie rówieśniczej oraz umiejętnością współpracy. Te aspekty w dorosłym życiu będą dla dzisiejszych dzieci co najmniej tak samo ważne, jak znajomość matematyki lub języka polskiego.

Tablice multimedialne – czy wiążą się z dużym kosztem?

W celu wyposażenia sal lekcyjnych w zestawy interaktywne trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych  na jedną salę. Tablice multimedialne są jednak sprzętem bardzo trwałym, zatem dobrej jakości interaktywne pomoce naukowe będą inwestycją na lata. Zakupienie nowoczesnego sprzętu do sal wykładowych zagwarantuje dynamiczną i efektywną naukę wielu uczniowskim rocznikom, zatem jest to rozwiązanie zdecydowanie warte swojej ceny.